Altın Sahipleri Ters Köşe Oldu! “48 Saatiniz Kaldı, Hazırlığa Başlayın”

Jeopolitik risklerin ardından 2431 dolar ile tarihi zirvesini gören ons altın, yaşadığı 100 dolarlık geri çekilme sonrasında yatay seyirli bir haftayı geride bıraktı.

Altın yatırımcısı, piyasaların yarın nasıl açılacağını merak ederken, para piyasalarına yönelik yorumları ile tanınan İslam Memiş, beklenmesi gereken tarihin çarşamba günü olduğuna dikkat çekti.

Memiş, ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından 1 Mayıs’ta açıklanacak faiz kararı öncesi emtia piyasalarında yatay hareketliliğin devam edeceğini belirterek, aşağı ya da yukarı yönlü kırılmayı belirleyecek gelişmenin Powell tarafından yapılacak açıklama olduğunu belirtti.

ALTIN FİYATLARI UÇACAK MI ÇAKILACAK MI?

Uluslararası finans çevrelerine göre bu toplantıda faizlerin sabit bırakılacağına yönelik şüphe yok. Ancak altın fiyatları için kader belirleyici olacak konu, Powell’ın yapacağı açıklamada faiz indirim tarihine yönelik vereceği sinyaller olacak.

Yılın ilk bölümünde Fed’in 2024’te 6 faiz indirimi yapacağı beklenirken, yaşanan gelişmelerin ardından bu beklenti 2 faiz indirimine kadar geriledi. Öyle ki son aylarda birçok ekonomist, 2024 yılında hiçbir faiz indirimi yapılmamasını oldukça muhtemel değerlendirirken, söz konusu gelişme altın fiyatlarındaki yükseliş beklentisini de tehlikeye sokuyor.

Emtia piyasalarına dikkat çeken Memiş, altın fiyatlarındaki teknik düzenlemelerin ardından orta ve uzun vadeli beklentisini koruduğunu belirterek, yılın geri kalan bölümünde ons altının 2700 dolara kadar yükseleceğine işaret etti. Memiş, gram altın/TL fiyatlarında 31 Aralık 2024 itibarıyla 3000 TL ile 3500 TL arasında bir sınır görüleceğini açıklarken, altındaki yükselişin ateşleyicisi 1 Mayıs tarihli Fed kararı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x