Yaptığı binada 42 kişi öldü, kendini savundu: Yönetmeliğin üzerinde deprem oldu

Maraş’ta 6 Şubat depremlerinde yıkılan bloğunda 42 kişinin öldüğü Bad-ı Saba Konutları A Blok’a ilişkin 2’si tutuklu 10 sanığın yargılanmasına başlandı.

Kahramanmaraş 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Şahin Avşaroğlu ve Hamit Kocabaş ile tutuksuz sanıklar Ahmet Fatih T, Ali Enes Ç, Alper Ömer D, Hasan T, Hülya K, Lutfi V, Ömer Faruk T. ve İsmail A. ile müştekiler ve taraf avukatları hazır bulundu.

Depremin ardından AK Parti Dulkadiroğlu ilçe başkanlığı görevinden alınan tutuklu sanık Şahin Avşaroğlu savunmasında, depremden sonra şehri terk etmediğini, sahada çalışmalara katıldığını ve iddianamedeki hususlara katılmadığını ifade etti.

‘ÇOK ŞÜKÜR HİÇBİR KURUMDAN UYARI ALMADIK’

“Ben işini düzgün ve yasalara uygun yapan biriyim” diyen Avşaroğlu, “Deprem yönetmeliğinin üzerinden çok yüksekte deprem oldu. Yapılan çalışmalar denetlendi. Çok şükür, bizim binamız yapılırken hiçbir kurumdan uyarı almadık. Neye uygunsa ona göre binamızı yaptık. Ayrıca ‘sıvı zemine bina yapıldı’ denmesi doğru değildir” ifadelerini kullandı.

‘BİZE BU BİNALARI 10 ŞİDDETİNDE DEPREME DAYANIR DİYE SATTILAR’

Müşteki Nuri Gülçin, sanıklardan şikayetçi olduğunu ve 8 aylık binanın saniyeler içinde yıkıldığını belirterek şunlavrı söyledi: “Biz binada komşularımızı dahi tanımıyorduk. 8 saniye içerisinde binamız yıkıldı. Enkazda suların içerisinden insanları çıkardık. Babam suda boğulmasın diye kepçeden yardım istedik. 10 şiddetindeki depreme dayanır diye bize bu binaları sattılar. Ama ne yazık ki bina 7 şiddetine bile dayanamadı.”

Müşteki Ayşe Bodur da 8 aylık bir binanın nasıl yıkıldığını anlamadıklarını ve dönemin belediye başkanından da şikayetçi olduklarını söyledi.

Yıkılan binada eşinin vefat ettiğini anlatan Bodur, “İlk evimiz olduğu için çok heyecanlıydık. Eşim daha çok İsmail A. ile iletişim kuruyordu. Sanıklar temelde su çıkmadığını söylüyor. Ama biz temelde su çıktığını gördük. Eşim dairenin yöneticisi olduğu için sıklıkla zemine iniyordu ve zeminde su olduğunu görüyordu. Ben çocuğumu kucağıma alır almaz bina yıkıldı. Sanıkların hepsinden şikayetçiyim” dedi.

“Tutuklu bulunduğu süre ve celse arasında dosyaya giren bilgi ve belgeler” dikkate alınarak tutuklu sanıklardan Hamit Kocabaş’ın, yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün imza atması şartıyla tahliyesine karar verildi.

Mahkeme heyeti, Avşaroğlu’nun ise tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 16 Temmuz’a erteledi.

İddianamede, sanıklar hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis talep ediliyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x